• Wincentów 28 A, 21-100 Lubartów
  • hotel - tel. 534 800 101

Nasza wyjątkowa sala taneczna

Organizator każdej z imprez (wesel, studniówek, balu, party itp.) chce żeby każdy szczegół był dopracowany. Właściciele wielu lokali dbają o nienaganny wystrój, klimat. Osiągnięte efekty zależą często od umiejętności trafienia w coś tak trudnego jak gust klientów. Zdarza się też, że lokale są tak projektowane żeby pomieścić jak największą liczbę gości – sprzyja temu np. brak rozdzielenia pomiędzy salą taneczną a restauracyjną.
Oprócz szeregu drobnych szczegółów, które wpływają na jakość imprez, ogromnego wpływu gości, ich nastawienie do zabawy kluczową rolę odgrywa m.in. SALI TANECZNEJ a w szczególności jej akustyka.
W niektórych lokalach goście skarżą się na dudniący bas, niewyraźny dźwięk czy też mowę wodzireja. Niestety nie zawsze zdarza się tak, że jest to wina basu czy też wokalisty. Wysoki sufit, słupy konstrukcyjne, płytki ceramiczne, podłogi laminowane, okna, ściany bardzo negatywnie wpływają na akustykę. W takich salach ludzie bawią się, źle nie wiedząc dlaczego. Mało komu przychodzi do głowy, że może to być wina źle zaprojektowanej sali, sali gdzie jest zła akustyka. Skrajnym nie dociągnięciem jest umieszczenie stolików konsumpcyjnych bezpośrednio przy estradowych głośnikach zespołu muzycznego.
HOTEL I RESTAURACJA „WINCENTÓW” posiada dwie sale – restauracyjną i taneczną, w przemyślany sposób połączonych ze sobą. Akustyka obu sal nie koliduje ze sobą w żaden sposób.

Goście „WINCENTOWA” spędzający czas w części restauracyjnej słyszą muzykę dobiegającą z sali tanecznej i widzą bawiących się ludzi a jednocześnie mogą swobodnie rozmawiać, gdyż muzyka w części restauracyjnej jest odpowiedni wyciszona.

Pamiętajmy, że np. przyjęcie weselne jest nie tylko wyśmienitą okazją do doskonałej zabawy, ale również często jest nieliczną chwilą na odnowienie rodzinnych relacji z bliskimi osobami, którzy coraz częściej są rozsiani po całym świecie. Z przyjemnością odbieramy podziękowania od organizatorów przyjęć okolicznościowych, którzy coraz częściej zwracają uwagę na ten aspekt.

foto. 01
Foto. 01

Na etapie projektowania właśnie na ten aspekt kładliśmy szczególną uwagę. Udało się nam to osiągnąć dzięki mozolnej współpracy architekta ze specjalistami od akustyki.
Akustyka samej sali tanecznej też była gruntownie analizowana przed wykonaniem ostatecznej kreski architekta. Sala została projektowana nie tylko pod względem estetyki, harmonii ogólnego klimatu ale też pod względem akustyki.

Względna oś odsłuchu jest rozmieszczona wzdłuż dłuższego boku sali. Specjalnie zaprojektowany strop pozwolił na brak stosowania słupów nośnych. Słupy konstrukcyjne powodują nie tylko zjawisko załamania trafiających na nie fal dźwiękowych ale także przeszkadzają w pracy fotografom i kamerzystom – co ma swoje odzwierciedlenie także w efektach ich pracy.

Pomieszczenie o komfortowej akustyce to takie, w którym m.in. pogłos jest prawie niesłyszalny. Na czas pogłosu wpływa także rodzaj zastosowanej podłogi. Podłogi gładkie, laminowane przedłużają jego trwanie, podczas gdy drewniane znacznie skracają pogłos. Dlatego też w Wincentowie na sali tanecznej zastosowaliśmy PARKIET Z LITEGO DREWNA. Poszliśmy też dalej i nie zastosowaliśmy podłogi „pływającej” ponieważ wzmaga ona głośność podczas ruchu na takim parkiecie. Parkiet w Wincentowie to PARKIET Z LITEGO DREWNA PRZYKLEJANY DO JASTRYCHU.
Jednakże optymalny klimat akustyczny to nie tylko pogłos. W skrócie jest to właściwa kombinacja pochłaniania dźwięku oraz izolacyjności akustycznej. Właściwości akustyczne przeciwległych ścian powinny w jak najmniejszym stopniu różnić się od siebie. Projektując salę taneczną w Wincentowie kładliśmy szczególny nacisk, żeby panowała równowaga i symetria pomiędzy wielkością pochłaniani, rozpraszania i odbijania dźwięków, bowiem od ich wzajemnej proporcji zależy charakter brzmienia danego wnętrza. Zwiększając tłumienie poprawiamy zarysowanie konturów muzyki, natomiast zwiększając ilość dźwięków rozproszonych wywołujemy efekt przestrzenności, wzrostu dynamiki.
Ściany w sali tanecznej WINCENTOWA musiały odpowiadać stylowi zarówno ogrodu, sali restauracyjnej – jednakże beton, okna to materiały nie nadające się do budowania klimatu akustycznego.

Rezygnacja z okien nie stanowiła problemu dla projektantów wykończeń wnętrz. Zastosowano dużą płaskorzeźbę z motywem tańczących diw, pilastry, konsole, sztukaterie. Zrezygnowaliśmy z tradycyjnego tynku na rzecz bardzo grubej warstwy gliny, która ma właściwości izolacyjne i akustyczne.
W sali tanecznej brak wrogów akustyki – okien – zamiast nich na ścianach płaskorzeźba i inne elementy dekoracyjne.

Prostopadłościenny kształt wnętrz z równoległością powierzchni ścian przeciwległych to kolejny wróg akustyki – powoduje to wiele niekorzystnych zjawisk rezonansowych. Było to kolejne wyzwanie dla inżynierów. W Wincentowie zastosowano rozwiązanie polegające na poprowadzeniu ściany dzielącej część restauracyjną od sali tanecznej po lekkim łuku.
Projektanci wnętrz przyciągają wzrok bogato zdobionym sufitem, który dostarcza wrażeń wizualnych, których dopełnieniem jest kryształowe oświetlenie. Specjaliści od akustyki nakazali obniżyć pomieszczenie. W Wincentowie nie zdecydowaliśmy się na obniżenie pomieszczenia poprzez niższe podwieszenie sufitu. Wykonaliśmy to poprzez zastosowanie progu pomiędzy częścią restauracyjną a salą taneczną. Efekt jaki uzyskaliśmy to nie tylko poprawa akustyki ale też efekt sceny, na której bardziej efektownie można obserwować np. występy artystów, oficjalne przemowy, zmagania na parkiecie czy też prezentacja uczestników np. konkursów.

Dlatego też WINCENTÓW ma liczne grono zadowolonych gości … a to jest tylko jeden z elementów, na których nasza dbałość o szczegóły procentuje zadowoleniem naszych gości.